85. rocznica napaści ZSRR na Polskę

17 września br., w Oświęcimiu miały miejsce uroczyste obchody 85. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Gminę Oświęcim reprezentowała delegacja, w skład której weszli: wójt gminy Oświęcim Mirosław Smolarek, wiceprzewodniczący Rady Gminy Oświęcim Maciej Majerski, zastępca wójta gminy Oświęcim Halina Musiał, radni gminni: Daria Tyran, Jacek Mydlarz, Adam Gonszcz, Jarosław Krząkała oraz Jakub Honkisz.

Liczne delegacje oddały hołd polskim obywatelom pomordowanym przez sowieckiego najeźdźcę i złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza w Oświęcimiu.

Sowiecka agresja na Polskę rozpoczęła się 17 września 1939 r. po godzinie 3:00, atakiem na posterunki Korpusu Ochrony Pogranicza i była ona efektem porozumienia zawartego 23 sierpnia 1939 r. nazywanego "Paktem Ribbentrop-Mołotow", w myśl którego teren II RP został podzielony między Rzeszę Niemiecką a ZSRR. Do końca września do niewoli dostało się około 235-255 tys. polskich żołnierzy.  Agresji towarzyszyły liczne zbrodnie wojenne popełniane na polskich żołnierzach i ludności cywilnej. Postępujące za oddziałami wojska grupy NKWD od razu przystąpiły do aresztowań, zapoczątkowując tym fale terroru.