Obchody Święta Niepodległości w Oświęcimiu

Uroczystości 11 listopada w Oświęcimiu zgromadziły tłumy oświęcimian. Naszą gminę reprezentowali przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Mirosławem Smolarkiem i przewodniczącą Rady Bernardyną Bryzek na czele.

Świętowanie Niepodległości rozpoczęło się mszą w kościele Salezjan. Po nabożeństwie, na Rynku Głównym został uformowany biało-czerwony korowód. Jego uczestnicy złożyli kwiaty przy Pomniku Niepodległości. Kulminacja obchodów miała miejsce na Placu Kościuszki. Po hymnie narodowym odśpiewanym przez wszystkich zgromadzonych głos zabrał gospodarz uroczystości, prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Następnie przedstawiciele władz samorządowych i państwowych, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, stronnictw politycznych, instytucji i organizacji złożyli kwiaty przy Pomniku Nieznanego Żołnierza. Wśród nich byli również delegaci Gminnego Koła Sołtysów. Ostatnim akcentem uroczystości 11 listopada było upamiętnienie na cmentarzu parafialnym żołnierzy poległych w wojnach światowych i w wojnie polsko-bolszewickiej.

Polecamy fotorelację ze Święta Niepodległości na stronie Powiatu Oświęcimskiego.

fot. Jacek Balon