Rocznica Rzezi Wołyńskiej

W sobotę 13 lipca odbyły się w Oświęcimiu uroczystości upamiętniające 76. rocznicę Rzezi Wołyńskiej. Historycy szacują, że w wyniku działań ukraińskich nacjonalistów kierowanych przez przywódców OUN i UPA w latach 1943-45 w bestialski sposób zamordowano około 60 tys. Polaków mieszkających na dawnych kresach II Rzeczypospolitej.

O godz. 11 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu ks. Edward  Mazgaj odprawił mszę w intencji pomordowanych na Kresach Wschodnich II RP w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. W południe na pobliskim cmentarzu parafialnym delegacje, wśród nich przedstawiciele kresowian, kombatantów i samorządów lokalnych oddały hołd i złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą tragiczne wydarzenia. Gminę Oświęcim reprezentowała wicewójt Halina Musiał.


Obchody zorganizował Klub Samborzan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Jego prezes Włodzimierz Paluch przeczytał wiersze oświęcimskiego poety Andrzeja Winogrodzkiego, kresowianina z pochodzenia. Tzw. hymn wołyński zaśpiewał Andrzej Szczepański. Wartę honorową wystawiła Jednostka Strzelecka 2004 Oświęcim. Sobotnie uroczystości zwieńczyło spotkanie środowisk kresowych w hotelu “Kamieniec”.


Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej przypada 11 lipca, w rocznicę tzw. „Krwawej niedzieli”, do której doszło w 1943 roku. Wówczas na Wołyniu miała miejsce największa fala mordów na Polakach.


fot. Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu

GALERIA