II Szczyt Antysmogowy Powiatu Oświęcimskiego

15 maja 2019 r. w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu odbył się II Szczyt Antysmogowy Powiatu Oświęcimskiego. W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy, lokalni aktywiści oraz przedstawiciele gmin, na czele z włodarzami.

Przybyłych gości powitał Starosta Oświęcimski, pan Marcin Niedziela. Kolejni zabrali głos przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zaproszeni goście opowiedzieli o wymaganiach w zakresie ochrony powietrza i działaniach podejmowanych przez gminy w powiecie oświęcimskim.

Następnie przyszedł czas na wystąpienia włodarzy. Wójt Mirosław Smolarek podsumował dotychczas podejmowane przez Gminę Oświęcim działania, mówiąc między innymi o dotacjach do wymiany kotłów, wizycie wystawy „Naukowiej” i pogadankach dla dzieci o czystym powietrzu. Nakreślił też plany Gminy na najbliższy okres.

Po wystąpieniach zgromadzeni sternicy gmin podpisali deklarację woli współpracy na rzecz poprawy jakości powietrza w Powiecie Oświęcimskim. Uczestnicy kilkukrotnie poruszyli temat finansowania programów ochrony powietrza i problemów gmin w tym zakresie, w tym odnośnie programu „Czyste Powietrze”. Na zakończenie zaplanowana została dyskusja i pytania od zgromadzonych osób.

Drugi już Szczyt Antysmogowy pokazał, jaki ogrom pracy w zakresie ochrony powietrza pozostaje przed samorządami i mieszkańcami. Z pewnością platforma wymiany wieści i doświadczeń, jaką stanowi takie spotkanie, pomoże w podejmowaniu skutecznych działań w walce ze smogiem.

W Szczycie Antysmogowym uczestniczył wójt Gminy Oświęcim Mirosław Smolarek.