Jakość powietrza w Gminie Oświęcim

Dzięki współpracy z Krakowskim Alarmem Smogowym, w terminie 5-23 listopada 2018 r., na terenie naszej Gminy prowadzone są pomiary jakości powietrza. Pyłomierz znajduje się na terenie Szkoły Podstawowej w Babicach.

Poniżej przedstawione są wyniki pomiarów:

 

Badania obejmują pomiary stężenia pyłu zawieszonego PM 10. Pył zawieszony to mieszanina cząsteczek stałych znajdujących się w powietrzu, wraz ze znajdującymi się na nich substancjami, takimi jak: siarka, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, metale ciężkie, dioksyny, alergeny. W skład pyłu PM10 wchodzą cząsteczki różnej wielkości, w tym szczególnie groźny dla zdrowia PM2,5.Wielkość cząstek sprawia, że mogą przeniknąć do płuc, następnie do krwi, a wraz z nią do całego organizmu. Oddychanie powietrzem, w którym przekroczone są stężenia pyłu, nie pozostaje bez wpływu na zdrowie. Wśród najczęściej spotykanych skutków można wskazać choroby układu krążenia, układu oddechowego, astmę i alergie.

Rys. Wielkość pyłu PM 10

 

 

Polskie normy dla pyłów PM10 określają trzy poziomy:

• dopuszczalny 50 µg/m³ (dobowy)

• informowania 200 µg/m³ (dobowy)

• alarmowy 300 µg/m³ (dobowy)

 

Przekroczenie stężeń wskazuje na konieczność ograniczenia aktywności na zewnątrz, zwłaszcza w przypadku osób najbardziej narażonych na negatywne skutki zdrowotne – dzieci, młodzież, osoby starsze czy chorujące na choroby układu krążenia i układu oddechowego.

 

Głównym emiterem cząstek pyłu zawieszonego są przestarzałe domowe kotły na paliwo stałe – węgiel i drewno.

 

Dlatego w celu zmniejszenia problemu zanieczyszczenia powietrza stare kotły na paliwo stałe należy wymienić na bardziej ekologiczne rozwiązanie, jak na przykład ogrzewanie na gaz, przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub kocioł spełniający certyfikat Ekoprojektu.

 

Zgodnie z wymogami uchwały antysmogowej, najgorsze kotły, tzw. „kopciuchy” powinny zniknąć z Małopolski już do 2023 r. Również przestarzałe kominki będą musiały zostać wymienione na nowoczesne albo wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłów (więcej informacji można znaleźć na stronie: https://powietrze.malopolska.pl/antysmogowa/)