Artykuł dla rodziców

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. ,,Dziecko w sieci – jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami w Internecie?"...

Dziecko w sieci – jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami w Internecie?

 

Już niespełna 10-letnie dziecko rozpoczyna swoją przygodę z samodzielnym korzystaniem z sieci. Styczność z wirtualnym światem ma jednak znacznie wcześniej – widok 4-letniego malucha z telefonem komórkowym już nikogo nie zaskakuje.

Mimo że Internet jest potrzebny, ponieważ pozwala się rozwijać, komunikować i odkrywać świat, to może być również źródłem wielu zagrożeń. Hejt, przemoc, cyberprzestępstwa, uzależnienie, manipulacje – jak bronić przed nimi najmłodszych?

Bezpieczeństwo dziecka w Internecie – pierwsze kroki:

Obecność dziecka w sieci zaczyna się zwykle od korzystania z różnych form rozrywki. Z czasem, oprócz gier i zabaw, wśród najmłodszych pojawia się także chęć zarejestrowania się w serwisie społecznościowym, prowadzenia rozmów z kolegami, a także potrzeba edukacyjna. 

\Wprowadzając dziecko do wirtualnego świata, zawsze należy pamiętać, aby je do tego odpowiednio przygotować. 

Zanim jeszcze dziecko zacznie korzystać z sieci, warto dowiedzieć się, jakie niebezpieczeństwa mogą je tam spotkać oraz co robić, aby ich unikać. To bardzo cenna wiedza, którą opiekunowie powinni na bieżąco aktualizować i pogłębiać – nieustannie pojawiają się nowe metody oszustw z wykorzystaniem cyberprzestrzeni. 

Każde dziecko, które rozpoczyna korzystanie z internetu, powinno także wiedzieć, że w razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości może zgłosić się zarówno do swoich rodziców, innej bliskiej osoby, jak i do nauczyciela. To osoby, które nie tylko pomogą zrozumieć dane zjawisko czy jego skutki, ale także będą wsparciem w trudnej sytuacji. Budowanie zaufania sprawi, że dziecko chętniej będzie zwracało się do dorosłych z różnymi troskami.


Zagrożenie nr 1: uzależnienie.


Zagrożenie nr 2: szkodliwe treści.

Zagrożenie nr 3: cyberprzemoc.


Zagrożenie nr 4: niebezpieczne relacje.


Akademia Bezpiecznego Puchatka – pierwsze kroki bezpieczeństwa w sieci:

Dziecko będzie bezpieczne w Internecie, gdy już na samym początku swojej wirtualnej przygody pozna i zrozumie nie tylko korzyści, ale i zagrożenia płynące ze świata on-line. Fundamentalne znaczenie w nauce odpowiednich zachowań odgrywają zarówno rodzice, opiekunowie, jak i nauczyciele w szkole. To właśnie oni, poprzez rozmowę, edukację i okazanie wsparcia, wykształcają postawy obronne i mądrość podczas korzystania            z Internetu. W nauce bezpiecznych nawyków w cyberprzestrzeni pomocne są także różnego rodzaju inicjatywy, w tym programy skierowane do uczniów najmłodszych klas. 

Jednym z nich jest Akademia Bezpiecznego Puchatka – ogólnopolski program edukacyjny skierowany do zerówek oraz uczniów klas I szkół podstawowych, który obejmuje tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w różnych obszarach: w domu, w szkole, na drodze,   w kontaktach z rówieśnikami, a także w Internecie.

Zachęcamy rodziców do odwiedzenia strony z tym programem oraz zapoznania się            z zawartymi w nim treściami.

 

Źródło: Dziecko w sieci – jak chronić najmłodszych przed zagrożeniami w Internecie? - Artykuł - ngo.pl

Tagi