MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF...

20 listopada, to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Ta data to obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, czyli dzień wyjątkowy, pod każdym względem. W tym roku nasze przedszkole  włączyło się do akcji ,,Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF – Pomoc dla Jemenu.” Jemen to miejsce, gdzie od 5 lat trwa wojna, przez co dzieci żyją tam w dramatycznych warunkach i z pewnością przez to ich prawa są łamane. W tym dniu nasze przedszkolaki przyszły do przedszkola ubrane w kolorze niebieskim, na znak solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi których prawa nie są przestrzegane.

Maluszki podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka omówiły przysługujące im prawa. Poznały również trudną sytuację rówieśników mieszkających w Jemenie w czasie wspólnego oglądania prezentacji. Następnie stworzyły pracę plastyczną ,,Świat dla dzieci w Jemenie” . Wykonały ją wspólnie z gotowych elementów, życząc dzieciakom samych szczęśliwych dni. Dni bez wojny, bez troski o żywność i wodę, dni spędzających na zabawie i nauce.

Średniaki podczas zajęć poznały swoje prawa, dowiedziały się co należy robić gdy ich prawa są łamane i kim jest Rzecznik Praw Dziecka. Następnie wspólnie obejrzały filmy "Wspólna podróż po Jemenie" oraz "Jemen: Dzień z życia Muny" z których dowiedziały się, że na świecie są miejsca gdzie prawa najmłodszych są wciąż łamane. Po filmie dzieci razem z nauczycielką, próbowały znaleźć sposób, w jaki mogą pomóc dzieciom w Jemenie. Na zakończenie zajęć dzieci wspólnie stworzyły plakat ze swoimi prawami, który ozdobiły własnoręcznie wykonanymi rysunkami.

Starszaki z kolei, na początku zajęć poznały trudną sytuację swoich rówieśników w Jemenie, oglądając krótki film i nie kryjąc przy tym dużych emocji. Następnie przypomnieliśmy sobie prawa dzieci, które były opatrzone licznymi komentarzami i przykładami z życia codziennego. Oczywiście nasze przedszkolaki wiedzą, że nie tylko posiadają swoje prawa, ale również obowiązki, z których zawsze starają się wywiązywać. W quizie na temat znajomości praw dziecka, starszaki wykorzystały niebieskie serduszka z logo UNICEF. Miłym przerywnikiem w zajęciach były piosenki związane z omawianą tematyką i wierszyki z pokazywaniem. Starszaki w małych zespołach tworzyły również mapę najważniejszych praw dziecka, ucząc się przy okazji współpracy i radości z wspólnie osiągniętego celu. Na zakończenie wszyscy wykonali prace plastyczne pt. ,,Lepszy świat dla dzieci w Jemenie,” w których wykazały się kreatywnością i pomysłowością.  

Celem zajęć było uświadomienie dzieciom, że każdemu dziecku, niezależnie od jego pochodzenia, miejsca zamieszkania, koloru skóry czy wyznania, przysługują takie same prawa.

 

GALERIA