ABC Kolejowe

W przedszkolu we Włosienicy, odbyły się zajęcia pod hasłem ,,ABC Kolejowe"...

Dnia 13.03.2019r. odbyły się zajęcia pod hasłem „ABC Kolejowe”. Kampania Kolejowe ABC realizowana jest przez Urząd Transportu Kolejowego - to ogólnopolska kampania informacyjno-edukacyjna z zakresu bezpieczeństwa kolejowego skierowana do dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym oraz ich nauczycieli i wychowawców.

W tym roku nasze przedszkolaki miały okazję zapoznać się z uroczym Rogatkiem, który wprowadził ich w tajniki kolejowego ABC. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże, a nasze przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat podróży koleją. Podczas zajęć najmłodsi poznali zasady prawidłowego zachowania się w pobliżu torów, w pociągu, na peronie oraz zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Zajęcia prowadzone były na podstawie animowanych filmików z udziałem bohatera akcji, nosorożca Rogatka. Dzięki rymowance i wpadającej w ucho melodii pokazuje on dzieciom, jak zachować się w pobliżu przejazdów. Dzieci wszystkie poprawne informacje dotyczące powyższych tematów zaznaczały na monitorze interaktywnym. Miały okazję zobaczyć jak działa szlaban stojący przed przejazdem kolejowym oraz zapoznać się z wszelkiego rodzaju znakami stojącymi zarówno na drodze jak i na stacji kolejowej. Nasze przedszkolaki świetnie zapamiętały również nawet te najtrudniejsze zagadnienia, takie jak: konduktor, biletomat, czy strażnik ochrony kolei. Wiedziały również w jaki sposób i gdzie można zakupić bilety na pociąg, do kogo zwrócić się z wszelakiego rodzaju pytaniami lub zgłosić, że na peronie znajduje się porzucony bagaż. Dzieci, przypomniały sobie także o tym, kiedy należy mieć przy sobie odpowiednio założone odblaski.

 Dzieci jak również ich rodzice mogą znaleźć ciekawe gry, quizy i materiały multimedialne dotyczące tematów związanych z koleją, na internetowej platformie edukacyjnej, dostępnej na stronie www.kolejoweabc.pl

 Warto skorzystać z powyższej platformy, gdyż efekty tej kampanii procentować będą również, kiedy dzieci dorosną i staną się samodzielnymi uczestnikami ruchu: świadomymi zagrożeń pieszymi, odpowiedzialnymi kierowcami samochodów czy pasażerami pociągów.

GALERIA