Piękna nasza Polska cała - podsumowanie realizacji zadań

Dzięki podejmowanym działaniom nasze przedszkolaki włączyły się aktywnie w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości...

Sprawozdanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna nasza Polska Cała”

W  pierwszym  półroczu roku szkolnego 2018/2019  realizowany był w naszym przedszkolu Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”.  W realizacji zadań uczestniczyły z wielkim zapałem  dzieci ze wszystkich grup wiekowych:  Słoneczka, Kaczuszki i Żabki . W działania projektowe zaangażowało się  całe grono pedagogiczne.  Zrealizowaliśmy 14 zadań projektu.

Zadanie 1.

Nauka 4 zwrotek "Mazurka Dąbrowskiego”. Przedszkolaki nauczyły się i odśpiewały Hymn wraz z pracownikami 9 listopada o godzinie 11.11 przyłączając się do akcji „Rekord dla Niepodległej.

Zadanie 2.

7 listopada 2018 r.  odbył się w naszym przedszkolu uroczysty poranek z okazji ,,Święta Niepodległości”.  Starszaki zaprezentowały program artystyczny „Polska to taka kraina, która się w sercu zaczyna” nawiązujący do czasów niewoli  Polski pod obcym zaborem oraz radości z odzyskania niepodległości.  Dzieci dumnie recytowały wiersze i śpiewały piosenki patriotyczne.

Zadanie  3.

Dzieci z zapałem i przyjemnością uczyły się piosenek o tematyce patriotycznej i legionowej takich, jak „Co dzieci widziały”, „Wojenko, wojenko”, „Polska”,  „Mały Patriota”. Żabki zaśpiewały te piosenki podczas Dziecięcego Festiwalu Piosenki Patriotycznej w dniu  21 listopada 2018 r.  w sali OSP w Brzezince oraz podczas przedstawienia „Niepodległość łączy pokolenia" w dniu 27 listopada 2018 r. w sali OSP w Rajsku.

Zadanie 4

Dzieci uczyły się tańczyć Szota, Krakowiaka i Maryneczkę i zaprezentowały te tańce na uroczystościach przedszkolnych.

Zadanie 5

Dzieci poznawały i uczyły się recytować  wiersze o tematyce patriotycznej np.: „Katechizm polskiego dziecka" - Władysława Bełzy.

Zadanie 6

W każdej sali przedszkolnej został zorganizowany kącik patriotyczny, systematycznie wzbogacany o nowe materiały, rekwizyty i książki.

Zadanie 7

Słoneczka z pomocą nauczycieli  wspólnie wykonały pracę plastyczną: strój ludowy naszego regionu - strój krakowski.

Zadanie 8

Wszystkie przedszkolaki fajnie bawiły się przy dawnych zabawach ludowych takich jak: „Moja Ulijanka”, „Ojciec Wirgiliusz”, „Rolnik sam w dolinie”, „Jawor, jawor”.

Zadanie 9

„Na skrzydłach historii” – pod tym hasłem przygotowano prezentację multimedialną - dzieci poznały historię miejscowości, zabytki, ciekawostki.

Zadanie 10

Przedszkolaki przygotowały i wysłały kartki przyłączając się do akcji „Napisz kartkę Bohaterom”.

Zadanie 11

W dniach 24-26 października można było oglądać w przedszkolnej galerii wystawę prac dzieci pt.: „Polska moja Ojczyzna”.  Dzieci wykazały się zdolnościami plastycznymi.

Zadanie 12

W dniach 13-16 listopada w przedszkolnej galerii można było podziwiać prace ukazujące  piękno naszej ojczyzny.  Fotografie  z różnych zakątków Polski - to efekt  zorganizowanego przez przedszkole rodzinnego konkursu fotograficznego pt. „Piękna nasza Polska cała”.

Zadanie 13

„Szlakiem historii” - Żabki wzięły udział w zajęciach zorganizowanych w Muzeum Zamkowym w Oświęcimiu.

Zadanie 14

Kaczuszki zorganizowały zawody sportowe pt. „Biało-Czerwoni”. Była to niezwykle ekscytująca rywalizacja.

 

W ciągu minionego półrocza organizowano także inne przedsięwzięcia jak np.: - Dni  Aktywności pod hasłem „Dzień Miasta” . Podczas improwizowanych wycieczek dzieci odwiedziły Warszawę, Kraków, Poznań, Zakopane i Oświęcim. - Spotkania z panią bibliotekarką pod hasłem „Poznajemy legendy naszego kraju”. - Dzieci miały również okazję do poznania patrona miejscowej szkoły podstawowej - niezwykłego, wielkiego Polaka papieża Jana Pawła II. W szatni przedszkola urządziły piękną wystawę „Jan Paweł II- Jesteś w naszych sercach”. - Realizacja w grupie Żabek innowacji pedagogicznej pt.: „Poznajemy Gminę Oświęcim”.

Dzięki podejmowanym działaniom nasze  przedszkolaki włączyły się aktywnie w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

GALERIA