Czytaj i ruszaj się.

 Grojecki park był miejscem podsumowania akcji  „Tydzień czytania dzieciom w gminie Oświęcim”, który od początku czerwca przeprowadzała Gminna Biblioteka we wszystkich przedszkolach w gminie.                                                                                                     

   Finał czytania zgromadził dzieci ze szkoły (klasy I i II oraz grupa świetlicowa) z wychowawczyniami, starsze grupy przedszkolaków ze swoimi nauczycielami, uczniów szkoły w Rajsku, podopieczne z zakładu leczniczego w Grojcu, ich opiekunki oraz zaproszonych gości w osobach Wójta Gminy Oświęcim- Mirosława Smolarka, jego zastępcy -Haliny Musiał, sołtysa Grojca- Krzysztofa Wolaka, dyrektorów: OKSiR-Jadwigi Szczerbowskiej i GOPS- Anny Chojnackiej.

    Hasłem przewodnim XVII Tygodnia Głośnego Czytania było motto: „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”, dlatego w tym roku lektorami byli sportowcy lub ludzie ściśle związani ze sportem.                                                                  

    Gdy wybrzmiał hymn kampanii ogólnopolskiej, śpiewany przez zespół dziewczęcy o inicjałach ” 2W+MO” ze Szkoły Podstawowej w Rajsku, osobiście zaaranżowany przez znaną w gminie animatorkę-nauczyciela Małgorzatę Rolewską,  do interpretacji przygód Korniszona z książki Grażyny Bąkiewicz przystąpili: Wójt Gminy- Mirosław Smolarek, kiedyś w zawodzie nauczyciela wychowania fizycznego, były członek LKS „Solavia”, obecnie uprawiający sport hobbystycznie dla podtrzymania kondycji fizycznej; młodziutki Szymon Zapała – koszykarz ”Trefl Sopot Kosz, pochodzący z Zaborza, powołany do kadry Polski Juniorów. Anna Niemas z Klubu Oyama Karate z Brzeszcz, posiadaczka czarnego pasa przybyła z trójką młodych adeptów sztuki japońskiej; Przemysław Dziedzic- oświęcimski pływak, na co dzień Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku oraz Patryk Cienkosz-trener i instruktor piłki nożnej Klubu Sportowego „Soła” w Oświęcimiu.

Zebrani w parku mieli okazję podziwiać występy uczniów rajskiej i grojeckiej szkoły i przedszkolaków z PS Grojec. W stronę trójki absolwentów szkoły w Zaborzu skierowano słowa podziękowania za czytanie w przedszkolach gminy; wręczono złote medale czytającym w parku, a potem każdy mógł popróbować  dryblingu z piłką, rzutów do niby-kosza lub sztuki samoobrony bez użycia broni. Czytanie i ruch, a nade wszystko obopólne korzyści dla rozwoju dziecka zostały w dość oczywisty sposób wyartykułowane w czasie tej  imprezy. Na koniec zapachniało wakacjami i letnimi marzeniami. W celu ich spełnienia przedszkolaki wypuściły „w niebo” kolorowe balony. Miały się unosić i  lecieć wysoko jak magiczne słowa, które na co dzień ze stron książek fruną do nas z nadzieją na ich odkrycie…

 

 Autor zdjęć: Lech Chodacki

Tagi

GALERIA