Sztafeta czytelnicza.

Dla Biblioteki Gminnej czerwiec to był czas wielkiej promocji książki i czytelnictwa wśród dzieci przedszkolnych w gminie.

Otwarta na współpracę postawa  dyrektora szkoły podstawowej w Zaborzu Marka Skrzypeckiego, pozwoliła włączyć w akcję czytania także młodzież szkolną. Głośno interpretowana, wręcz aktorsko,  przez Anię Walancik, Zuzię Bratek i Mateusza Mikę lektura Joanny Wachowiak,  brała za serca małych i dużych słuchaczy. Czytane teksty dla nadania im dodatkowej wartkości,  dzielono ruchem, zagadkami i animacjami słowno-muzycznymi. Formułę spotkań z dziećmi dostosowano do tegorocznego hasła przewodniego nadanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom, które brzmialo Spotrowcy czytają dzieciom (…).

Codziennie rano w okolicy 9.00 rano czteroosobowa „ekipa czytających” zjawiała się w kolejnych samorzadowych placówkach przedszkolnych, także niepublicznym „Smyku”w Babicach i prywatnym ekologicznycm „Gniazdku” w Rajsku. W Brzezince, Porębie Wielkiej wartością dodaną bibliotecznej akcji była obecność w swych przedszkolach sołtysów Andrzeja Ryszki i Marii Brombosz. W  Grojcu, Zaborzu, Babicach i Włosienicy sołtysi solidaryzowali się pośrednio, pamietając by maluchom nie zabraklo słodkiego akcentu.

Wszędzie panowała niezwykła atmosfera akceptacji i otwartości, co może skłaniać bibliotekarzy do podejmowania  kolejnych projektów kierowanych do dzieci i mlodzieży.Jednocześnie realizowała się  misja bibliotek jako instytucji wspomagająch rozwój osobisty mieszkańców gminy.

Tagi

GALERIA