21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony 17 listopada 1999roku przez UNESCO. Ma on w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W Polsce jest on obchodzony od 2005 roku.
Jednym z głównych celów działań naszego przedszkola jest kształtowanie świadomości językowej najmłodszych oraz propagowanie dbałości o poprawność językową, każdego dnia. Właśnie w tym dniu dzieci z grupy średniaków i starszaków wspólnie bawiły się językiem polskim podczas zajęć. Tuż przed śniadaniem odwiedziła nas jedna z mam pani Magdalena Strumińska, która w ramach akcji ,,Bajkowe czytanie" zapoznała dzieci z jedną z przygód ich ulubionego bohatera żółwika Franklina. Tego dnia wszystkie dzieci przyniosły do szkoły jeszcze wiele ciekawych książek, z których treścią będziemy się zapoznawać przez kolejne dni.
Podczas zajęć wyjaśniliśmy sobie czym jest język ojczysty oraz w jakich językach komunikują się ludzie z różnych krajów świata. Przy okazji przedszkolaki nauczyły się jak brzmią ,,magiczne słowa" proszę, dziękuję, dzień dobry w języku hiszpańskim, rosyjskim, angielskim czy niemieckim. Dzieci zobaczyły też różnice w języku pisanym, które najbardziej są widoczne na przykładzie Japonii czy Rosji.
Każdy przedszkolak dobrze wie, że do prawidłowego mówienia potrzebny jest dobrze rozwinięty i sprawny aparat mowy, dlatego też wszyscy chętnie włączyli się w ćwiczenia buzi i języka w oparciu o bajkę logopedyczną pt. ,,Urodziny Kubusia Puchatka."
Następnie dzieci rozwiązywały liczne rebusy, które jak zawsze cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci odgadywały też tytuły znanych i lubianych bajek na podstawie rebusów do których przyporządkowywały kolorowe ilustracje. Z podziałem wyrazów na sylaby nasze przedszkolaki doszły już do perfekcji, dlatego świetnie sobie poradziły z łączeniem sylab w wyrazy i ich odczytywaniem.
Miłym przerywnikiem w czasie zajęć była piosenka pt. ,,Słowa," zagadki i zabawy ruchowe związane z językiem ojczystym. Na zakończenie dzieci odszukały wśród liter pierwsze litery swoich imion i pięknie je ozdobiły.
Z pewnością ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci i już zawsze będziemy się starali mówić ładnie i poprawnie w naszym języku ojczystym, zgodnie ze słowami Mikołaja Reja ,,Polacy nie gęsi i swój język mają..."