Wiadomości

Poniedziałek, 20 marca 2023

Dzieci w świecie gier komputerowych

Nieodpowiednie i bezrefleksyjne korzystanie z komputera i gier może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia fizycznego i psychicznego dziecka, a także ograniczać jego rozwój społeczny, poznawczy czy emocjonalny, szczególnie jeśli stanowi główną formę spędzania czasu wolnego.

Dzieci nadużywające gier komputerowych mogą mieć problemy z:

  • Koncentracją uwagi i myśleniem w szkole podczas lekcji. Tam ich uwaga nie jest stale pobudzana nowymi, atrakcyjnymi bodźcami jak w czasie gry.
  • Zaniedbywaniem nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami, rezygnacją z innych zainteresowań, a nawet do zaniedbywania czynności takich jak jedzenie czy sen.

W skrajnych przypadkach może prowadzić do uzależnienia!

 

Co powinno zaniepokoić rodziców?

Sygnałem, że dziecko jest zagrożone uzależnieniem, może być:

- wycofywanie się z kontaktów społecznych – dziecko spędza dużo czasu, grając w gry na komputerze lub w sieci, unika znajomych i traci dotychczasowych przyjaciół, nikt go nie odwiedza, samo nie chce do nikogo pójść;

- brak innej aktywności poza graniem – dziecko spędza na graniu kilka godzin dziennie, porzuca dotychczasowe zainteresowania;

- spadek zainteresowania nauką szkolną,  zaniedbywanie obowiązków, wagary;

- zaniedbywanie takich czynności jak spanie czy jedzenie;

- granie w nocy, spanie w ciągu dnia;

- zaburzenia koncentracji uwagi, pamięci;

- częste zmiany nastroju;

- konflikty z rodzicami, opiekunami z powodu ograniczania dostępu do

   komputera;

- pojawienie się objawów abstynencyjnych po zaprzestaniu grania – nieprzyjemnego samopoczucia, rozdrażnienia, a nawet   niekontrolowanej agresji.

 

Jak zapewnić dziecku dobre doświadczenia z grami?

Jak zachować bezpieczeństwo – wskazówki dla rodziców:

• Określ zasady dotyczące czasu, jaki dzieci mogą przeznaczać na gry komputerowe.

• Zadbaj, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.

• Ustaw komputer we wspólnym pokoju, aby mieć kontrolę nad tym, ile czasu twoje dziecko poświęca na granie.

• Zainteresuj się, w co gra dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z nim o grach, w które gra, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.

• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI.

• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.

• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.

Jeśli twoje dziecko gra w gry internetowe:

• Kontroluj, jakie witryny odwiedza i co tam robi.

• Powiedz dziecku, aby nie podawało swoich danych osobowych innym graczom. Ostrzeż dziecko przed spotkaniami z innymi graczami w realnym świecie.

• Umów się z dzieckiem, że będzie ci zgłaszało przypadki agresywnego zachowania w sieci, groźby, wulgarny język czy nieodpowiednie treści.

• Ustal z dzieckiem, że będzie cię zawsze informowało o zaproszeniach na spotkania poza grą.

• Interweniuj, jeśli uznasz, że gra zaczyna być niebezpieczna lub nieodpowiednia dla twojego dziecka. Przerwij kontakt z innymi graczami i zablokuj grę.

 

Źródło: Poradnia Psychologiczno - Pedagogiczna w Ustrzykach Dolnych - Dzieci w świecie gier komputerowych (ustrzyki-dolne.pl)