Słodkości w Knedelkowie

Tematem przewodnim naszego kolejnego spotkania w Knedelkowie były „Andrutowe stosiki”...

Tematem przewodnim naszego kolejnego spotkania w Knedelkowie były „Andrutowe stosiki”, czyli uwielbiane od kilku pokoleń wafle przekładane pysznymi, słodkimi masami. Dzieci  samodzielnie przygotowały masę kakaową i galaretkową, masa kajmakowa została przygotowana wcześniej. Potem pozostało uzbrojenie się w cierpliwość i czekanie, aż masy osiągną odpowiednią konsystencję. Gdy wszystko było gotowe starszaki podzielone na trzy grupy wylosowały, którą masą będą przekładać andruty. Mali kucharze bardzo delikatnie samrowali kruche wafelki, starając się nie zjeść całych mas przed wykonaniem zadania:)

Po raz kolejny uzbroiliśmy się w cierpliwość czekając, aż  masy odpowiednio skleją  wafelki. Pyszne andrutowe stosiki  błyskawicznie zniknęły ze stołów, a każda z mas znalazła swoich wielbicieli. Ta wizyta w Knedelkowie z całą pewnością należała do bardzo udanych!!!

 

MASY DO ANDRUTÓW

 

Masa kakaowa:

Składniki:

1/2 szklanki mleka

1/2 szklanki cukru

1 kostka masła lub margaryny

3 łyżki kakao

1 szklanka mleka w proszku

 

Sposób przygotowania:

Do garnka wlać mleko, dodać cukier, margarynę oraz kakao. Zagotować, wymieszać dokładnie, aż znikną wszystkie grudki. Zdjąć z ognia, dodać mleko w proszku, dokładnie wymieszać.

Ostudzoną masą przekładać wafle, obciążyć  z góry deską do krojenia i odstawić w chłodne miejsce, najlepiej na kilka godzin.

 

Masa galaretkowa:

Składniki:

1 kostka masła lub margaryny

1 szklanka cukru

1 szklanka kwaśnej śmietany

1 jajko

1 galaretka

 

Sposób przygotowania:

Margarynę i cukier roztopić w rondelku. Dodać śmietanę, jajko i suchą galaretkę. Dobrze wymieszać i gotować przez 5 minut na wolnym ogniu. Zimną masą przekładać wafle, obciążyć  z góry deską do krojenia i odstawić w chłodne miejsce, najlepiej na kilka godzin.

GALERIA