Wiadomości

Wtorek, 24 września 2013

Frontem do czytelnika

 

    W Bibliotece Głównej w Grojcu i filiach GBP w Rajsku, Babicach i Brzezince nadal trwają intensywne prace nad  tworzeniem elektronicznego katalogu księgozbioru. Z ponad pięćdziesięciopięciotysięcznej liczby książek jeszcze około 35% musi zostać wprowadzonych do programu opracowanego przez Bibliotekę Narodową -MAK wersja 4.3.b Program ten przeznaczony jest do prowadzenia baz o charakterze  katalogów i kartotek informacyjnych.  Katalogi zbiorów pozostających w gminnych zasobach w końcowym efekcie trafią do serwisu Fidkar Małopolski, którego celem jest zintegrowanie wszystkich baz katalogowych i regionalnych bibliotek publicznych w Małopolsce, a jednocześnie do Fidkara Oświęcimskiego- Elektronicznej Biblioteki Powiatu Oświęcimskiego (EBiPO), wymyślonego i realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Ł. Górnickiego w Oświęcimiu, która pełni w stosunku do naszej gminnej biblioteki funkcję Biblioteki Powiatowej. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. W projekcie uczestniczy także Gminna Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu z/s w Grojcu.

 

    EBiPO otworzyła się także na wiele innych, poza bibliotekami publicznymi instytucji kulturalnych i oświatowych w regionie  jak biblioteki szkolne i muzealne. W EBiPO chodzi o integrację wszystkich baz bibliotecznych całego powiatu. Trzeba zatem pokonać bariery wynikające z infrastruktury systemów komputerowych wykorzystywanych przez poszczególne np. biblioteki,  w taki sposób, aby obsługa serwisu informacyjnego, a także prezentacja wyników wyszukiwania na interaktywnej stronie www. była czytelna dla każdego nawet najmłodszego czytelnika. Misją systemu jest, aby udostępnione zasoby biblioteczne, zwykle posadowione na odległych serwerach, były osiągalne dla wszystkich zainteresowanych w jednym miejscu i nieodpłatnie, a zatem z jednej strony www. Fundamentem systemu EBiPO jest wspomniana wcześniej internetowa multiwyszukiwarka  Fidkar, umożliwiająca synchroniczne przeszukiwanie kilkudziesięciu różnorodnych baz katalogowych i regionalnych.

 

    Projekt zmobilizował środowiska bibliotekarzy małych i średnich bibliotek do rozpoczęcia procesów komputeryzacji w swoich placówkach, a tym, którzy posiadają już elektroniczny zasób, ale ze względów finansowych nie udostępnili go dotychczas w Internecie, po prostu to umożliwił.

 

    Śpieszymy się, by i nasze gminne zasoby były kompletne i powszechnie dostępne. Aby zwiększyć tempo prac po raz kolejny  GBP w Grojcu  postarała się o osobowe wsparcie dla swoich placówek. Z doświadczenia wiemy,  iż  jednoosobowa i zazwyczaj półetatowa obsada biblioteczna  nie jest w stanie w szybkim czasie stworzyć katalogów elektronicznych. Identyfikacja zbiorów wymaga skupienia, dużej koncentracji i względnego spokoju, czego na co dzień  w bibliotekach, placówkach otwartych na środowisko,  za wiele nie ma.

 

    Pięć stażystek pozyskanych przez GBP dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Oświęcimiu,   podjęło staż w naszych bibliotekach w maju br. Są to: w Bibliotece Głównej w Grojcu -Paulina Waliczek i Marcelina Dominiec, w GBP Filia Poręba Wielka- Anna Kozieł, w GBP Filia Włosienica- Mariola Stuła, w GBP Filia Rajsko- Martyna Wróbel  i GBP Filia Babice- Kinga Bielecka . GBP Filia Brzezinka pozostała bez wsparcia; zatem Małgorzata Polak tworzy bazę z „doskoku”.

 

  GBP Filia Brzezinka

 

GBP Filia Poręba Wielka

 

GBP Filia Włosienica

 

GBP Filia Babice

 

Biblioteka Główna w Grojcu

 

    Każda książka będąca w posiadaniu  danej biblioteki trafia w ręce brokera gdzie  podlega identyfikacji formalnej. Program MAK wymaga wprowadzenia od  kilku do kilkunastu  (w zależności od charakteru książki ) różnych  informacji. Koniec końcem opatrzona kodem pozycja książkowa wraca na półkę biblioteczną.

 

    Pełnym katalogiem zbiorów mogą pochwalić się już filie biblioteczne  w Porębie Wielkiej i Włosienicy. Na bieżąco trwają  uzupełnienia nowości bibliotecznych i książek zwracanych przez czytelników. W Fidkarze Oświęcimskim „wiszą” już bazy zbiorów wspomnianych wyżej filii, a także  baza cząstkowa Biblioteki Głównej.

 

    Jeszcze trochę cierpliwości i dołączą do sieci wszystkie pozostałe biblioteki publiczne z gminy Oświęcim.

 

Oprac. Barbara Gasidło