Ekologicznie było też w Porębie.

Ekologiczny projekt Fundacji BGK "Zielone wędrówki zielonych dzieciaków" był realizowany również w filii Biblioteki Publicznej w Porębie Wielkiej. Na realizację projektu złożył się cykl spotkań, od marca do czerwca.

 

W marcu w bibliotece w Porębie Wielkiej odbyło się spotkanie z dietetykiem z „Natur House” na temat zdrowego żywienia, diet pokarmowych oraz innych sposobów dbania o zdrowie.

W spotkaniu wzięły udział panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Porębie Wielkiej.

 

 

W kwietniu dwie grupy przedszkolaków: „Słoneczka” i „Pszczółki” wzięły udział w „Zielonym spacerze” po sołectwie Poręba Wielka. Najpierw dzieci przeszły z biblioteki do szkoły podstawowej, która mieści się w pałacu. Tam powitała ich dyrektor Małgorzata Bucka, następnie nauczycielka Barbara Gabryś opowiedziała historię szkoły.

Kolejnym punktem zwiedzania był stary kościół, przy którym znajdują się historyczne groby mieszkańców Poręby oraz kapliczka wyrzeźbiona w starym dębie. O tych zabytkach również opowiadała pani Barbara Gabryś.

Na zakończenie wycieczki z okazji „Święta Ziemi” dzieci zebrały się wokół Domu Ludowego, gdzie sadziły nasiona warzyw. Doniczki z wysianymi nasionkami zabrały do przedszkola.

 

 

Również w kwietniu dzieciaki z przedszkola brały udział w robieniu masła. Pani Danuta Heród z KGW w Porębie Wielkiej opowiedziała dzieciom jak domowym sposobem robi się masło. Następnie wszyscy chcieli ubijać śmietanę w maśniczce.

Gdy masło było już gotowe, posmarowaliśmy nim świeże bułeczki i wszystkie przedszkolaki zjadły je ze smakiem.

 

 

W maju przedszkolaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej z cyklu „Poranki ekologiczne", której tematem były „Rośliny”. Dzieci zapoznały się z różnorodnością świata roślinnego oraz ich znaczeniem dla przyrody. Następnie segregowały owoce i warzywa. Były również piosenki i wesołe wierszyki o roślinach oraz zagadki, a na zakończenie malowanki.

 

 

Dzieci z przedszkola odwiedziły w maju bibliotekę po raz drugi, by wziąc udział w drugiej lekcji bibliotecznej z cyklu „Poranki ekologiczne”. Tym razem tematem lekcji była „Woda” i jej znaczenie dla przyrody oraz człowieka. Dzieci obejrzały film rysunkowy o „Kropelce wody”, a następnie brały udział w różnych doświadczeniach z wodą.

 

W połowie czerwca w bibliotece zostało zorganizowane spotkanie przedszkolaków z panią Żelisławą Noworytą, podinspektorem i ekodoradcą Wydziału Zagospodarowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska.

Tematem spotkania było „Powietrze”. Pani ekolog opowiadała dzieciom o właściwościach fizycznych powietrza i sposobach ich wykorzystania oraz o ekologicznym ogrzewaniu mieszkań.

Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, odpowiadały na pytania, wykonywały samoloty z papieru, obserwowały doświadczenia, a na zakończenie zajęć kolorowały malowanki.

 

Projekt dobiegł juz końca, a działania zakończyły się sukcesem. Zasialiśmy ziarnko wiedzy, a czy zbierzemy plony? Zobaczymy!

 

 

Tagi

GALERIA