Brzezinka - Dąb Papieski będzie rósł w cieniu Bramy Śmierci

5 lipca br, w samo południe, przed Bramą Śmierci w Brzezince na gminnej ziemi, uroczyście zasadzono Dąb Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II. 28 kwietnia 2004 r. podczas pielgrzymki leśników do Rzymu Papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego drzewa w Polsce - Dębu Chrobrego ...

28 kwietnia 2004 r. podczas pielgrzymki leśników do Rzymu Papież Jan Paweł II poświęcił żołędzie zebrane z najstarszego drzewa w Polsce - Dębu Chrobrego. Z żołędzi tych wyhodowano kilkaset sadzonek. Każda z nich otrzymała certyfikat. Zamierzeniem pomysłodawców jest, aby te dęby rosły w całym kraju, w miejscach szczególnie związanych z działalnością Jana Pawła II i żeby były żywym i długowiecznym – jak dąb Chrobry – pomnikiem czasów, gdy po ziemi chodził papież Polak.

W maju br. sadzonkę „Wadowickiego Dębu Pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II” otrzymała Gmina Oświęcim. Zdecydowano, że najlepszym miejscem dla tak ważnej rośliny będą okolice Muzeum Birkenau w Brzezince, gdzie Papież – Polak modlił się za ofiary II wojny światowej.

Nieopodal Bramy Śmierci, na parkingu dla zwiedzających Muzeum, 23 czerwca br. po raz pierwszy w Polsce odbyła się Celebracja Symfoniczno-Katechetyczna „Cierpienie Niewinnych”, której autorem jest kompozytor Kiko Argǜello. W wydarzeniu wzięło udział ponad 12 tys. osób z całego świata, w tym liczny udział kardynałow, biskupów i rabinów.

W ceremonii udział wzięli: Wójt Gminy Małgorzata Grzywa, Przedstawiciele Drogi Neokatechumenalnej z Krakowa - Jerzy Jerzmanowicz oraz Andrzej Porębski, ks.  Jan Nowak z Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu, Przewodniczący Rady  Piotr Śreniawski oraz przedstawiciele lokalnej społeczności: sołtys Andrzej Ryszka, Józef Kozioł, Helena Setkowicz.