Dożynki w Porębie z wróżbami i szkołą w tle

Pierwsze w tym roku dożynki w naszej gminie zorganizowano w Porębie Wielkiej. W upalną sobotę 15 sierpnia święto plonów zaczęło się w przepięknym drewnianym kościółku mszą ...


Pierwsze w tym roku dożynki w naszej gminie zorganizowano w Porębie Wielkiej. W upalną sobotę 15 sierpnia święto plonów zaczęło się w przepięknym drewnianym kościółku mszą świętą dziękczynną. Po jej zakończeniu barwny korowód udał się w kierunku Domu Ludowego, gdzie odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe.

Mimo żaru lejącego się z nieba mieszkańcy Poręby bardzo licznie przybyli na uroczystości. Sołtys Poręby Wielkiej Maria Brombosz powitała wszystkich zaproszonych gości, mieszkańców sołectwa  i gospodarzy tegorocznych dożynek, pp. Marię i Mirosława Mondry.

– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny możemy spotkać się na tej tradycyjnej uroczystości. Kultywowanie tradycji  dożynkowych to piękny zwyczaj – powiedziała pani sołtys. – Jeszcze nie tak dawno nasi rodzice, dziadkowie i my sami obchodziliśmy święto plonów kończąc trudny etap żniw. Dziś już niewielu mieszkańców naszego sołectwa posiada gospodarstwo rolne, ale uważam, że obchody dożynek są dla wszystkich naprawdę bardzo ważne. To symbol zbiorów, podziękowania za urodzaj, a także symbol ciężkiej, ale przede wszystkim wspólnej pracy.

Maria Brombosz podkreśliła, że to właśnie praca na roli sprawiała, że całe rodziny spędzały ze sobą czas. – Byliśmy bliżej siebie, z dala od telewizji, komputerów oraz Internetu, które w dzisiejszych czasach pochłaniają tyle wolnych chwil. Chwil, które spędzamy w osobnych pokojach, jedząc osobno posiłki, mijając się niestety zbyt często – zauważyła smutno, apelując do zebranych, by to dzisiejsze święto celebrować razem.

Pani sołtys życzyła wszystkim, by w swoich domach nigdy nie zabrakło chleba. – Życzę wam i waszym rodzinom, aby najbliższy rok przyniósł wiele radości oraz satysfakcji  z  każdej wykonywanej pracy.

Obecni na święcie plonów wójt Gminy Oświęcim Albert Bartosz i jego zastępca Mirosław Smolarek składając podziękowania mieszkańcom Poręby Wielkiej za kultywowanie tradycji dożynkowych życzyli wszystkim wspaniałej zabawy. Przy okazji porębianie usłyszeli z ust obu włodarzy zapewnienie, że szkoła w tej miejscowości będzie wybudowana, co mieszkańcy przyjęli z nieskrywaną radością.

Wicestarosta Jarosław Jurzak życzył rolnikom i wszystkim mieszkańcom Poręby Wielkiej dużo zdrowia i pomyślności, zawsze udanych plonów oraz siły i wytrwałości.

Po przemówieniach nastąpiło tradycyjne odśpiewanie pieśni dożynkowych i wręczenie wieńca i chleba gospodarzom dożynek, pp. Marii i Mirosławowi Mondry oraz zaproszonym gościom.

W części artystycznej wystąpili miejscowi artyści oraz gościnnie dziecięcy zespół taneczny „Karpikowe Dzieci” z Polanki Wielkiej.

Jak co roku zaprezentował się dziecięcy zespół taneczny „Trojak”, a uczniowie z tutejszej szkoły podstawowej przedstawili program słowno-muzyczny. Burzę oklasków zebrały także występy miejscowych solistek - Wiktorii Chałupki oraz Kasi Kolasy. W finale części artystycznej wystąpił zespół „Porębianie”, który tym razem zaprezentował się w nowej odsłonie, a mianowicie… kabaretowej.

Wspaniała gra, śpiew, gromkie salwy śmiech wśród publiczności i rzęsiste brawa to dowód na to, że występ się podobał. Nie sposób też zapomnieć o wróżbie Cyganki wyczytanej z ręki wójta: „Widzę jakiś duży budynek, a w nim dzieci, jakąś dużą salę gdzie ćwiczą i grają w piłkę, chodnik i drogę do cmentarza, oj duże zadania przed Tobą, ale dasz radę – to Ci mówi wróżba z Twojej ręki. Dasz radę!!!”.

Na koniec części oficjalnej pani sołtys podziękowała wszystkim mieszkańcom za to, że mimo upału przybyli do centrum wsi, by uczestniczyć w kultywowaniu tradycji dożynkowych w Porębie Wielkiej. Maria Brombosz podziękowała gościom za uświetnienie uroczystości swoją obecnością, zaś Marii i Mirosławowi Mondry za pełnienie honorów gospodarzy święta plonów.

Organizatorami dożynek w Porębie Wielkiej byli: sołtys wraz radą sołecką, miejscowe KGW, OSP, LKS, oraz tutejsza młodzież.

 

 

***

W przeddzień uroczystości dożynkowych, w Domu Ludowym w Porębie Wielkiej zorganizowano gminny konkurs na wieniec dożynkowy. Przystąpiło doń sześć Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy – z Grojca, Brzezinki, Pław, Poręby Wielkiej, Babic i Dworów Drugich.

Komisja konkursowa w składzie: Jadwiga Szczerbowska – dyrektor OKSiR, Anna Zimnal - zastępca dyrektora OKSiR, Bożena Grabowska – choreograf zespołu ludowego „Modraszka”, dokonały oceny dostarczonych wieńców. Pod uwagę w swojej ocenie prac wzięły takie kryteria jak: walory estetyczne wieńca, kompozycja, dobór barw, architektura bryły, różnorodność i jakość użytych do wykonania wieńca dożynkowego materiałów naturalnych, (takich jak np. kłosy, ziarna zbóż, owoce, warzywa, kwiaty, zioła), ogólny wyraz artystyczny i estetyczny, wzorowanie się na tradycjach ludowych.

– W kategorii: wieniec tradycyjny pierwsze miejsce zdobyła praca KGW Grojec, natomiast wyróżnienie otrzymał wieniec wykonany przez panie z Brzezinki – informuje Małgorzata Curzydło z OKSiR-u. – Z kolei w kategorii: wieniec płaski nagrodę otrzymały panie z KGW Pławy. Pozostałe prace zakwalifikowano jako kompozycja. Tu pierwszą nagrodę zdobyła praca z Babic, a prace pań z Dworów Drugich i Poręby Wielkiej otrzymały wyróżnienia.

GALERIA